W jakim czasie ZUS wypłaca zwolnienia lekarskie?

elektroniczna dokumentacja medyczna

Przejścia na zwolnienie lekarskie dla wielu pracowników jest strzałem w kolano. Obecnie wiele osób nie wyobraża sobie swojego codziennego życia bez pracy zawodowej. Jednak w większości przypadków nie możemy sobie wybrać odpowiedniego czasu kiedy jesteśmy chorzy. Warto jednak znać wszystkie kwestie dotyczące zasad, jakie na nim panują.

 

Ile wynosi zasiłek chorobowy podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim?

W większości przypadków zasiłek chorobowy podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim lub w trakcie pobytu w szpitalu wynosi 80% stałej pensji pracownika. Zdarzają się jednak sytuacje, w których wynosi on 100% stałego wynagrodzenia. Możemy do nich zaliczyć:

 

Przez jaki czas pracownik będzie mógł pobierać zasiłek chorobowy?

Również w tym przypadku występują dwa różne grupy. Dla znacznej części pracowników są to 182 dni w ciągu roku kalendarzowym. Sytuacja wygląda jednak inaczej tylko dla pacjentów chorych na gruźlicę lub pacjentek będących w ciąży — w ich przypadku czas ten wynosi 270 dni w ciągu roku kalendarzowym. 

 

W jakim czasie ZUS wypłaca zwolnienie lekarskie?

ZUS wypłaca zasiłek chorobowy pracownikom nie później niż w ciągu 30 dni od otrzymania stosownych dokumentów. Należy również pamiętać o tym, że osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, zobowiązane są dostarczyć L4 nie później niż do 7 dni od daty jego wystawienia. 

Pamiętajmy również o tym, że przez pierwsze 33 dni lub 14 dni dla pracowników powyżej 50 roku życia — przebywania na zwolnieniu lekarskim, to pracodawca wypłaca wynagrodzenie chorobowe.

Czas, który pracownicy spędzają na zwolnieniu lekarskim, powinien być przeznaczony na jak najszybszy powrót do zdrowia. Podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim nie powinno wykonywać dodatkowej pracy zarobkowej czy lecieć na wakacje. Podczas planowania budżetu domowego pamiętajmy o tym, że wynagrodzenie zasiłku wypłacanego przez ZUS wynosi 80% pensji.