Lekarz POZ - choroby nie odpuszczają

konsultacje lekarskie online

Okres zimowy to tradycyjnie sezon przeziębień i grypy, a także znany nam już Covid-19, który również szeroko i szybko się rozprzestrzenia. Wszystkie trzy choroby mają pewne nakładające się objawy, więc ustalenie, co powoduje kaszel lub gorączkę, może być trudne dla lekarza i pacjenta. Poniższy przewodnik może pomóc Ci odróżnić te choroby wirusowe.

 

Najlepszym sposobem na postawienie diagnozy jest rozmowa z lekarzem

Każdy, kto jest przeziębiony, może doświadczyć: bólu gardła, kaszlu, zatkanego nosa lub kataru. Natomiast osoby chore na grypę mogą odczuwać ból gardła, kaszel, zatkany nos lub katar, a także gorączkę, dreszcze, zmęczenie, bóle mięśni, bóle głowy, duszności, rzadziej nudności i wymioty oraz biegunkę. Osoby z koronawirusem mogą zmagać się z symptomami podobnymi do grypy i przeziębienia, aczkolwiek utrata smaku lub węchu, to znak, że rozwinął się Covid-19.

 

Różnice między przeziębieniami, grypą i koronawirusem

Najbardziej zauważalnym objawem charakterystycznym dla koronawirusa jest nagła utrata smaku lub zapachu. To, jak szybko poczujesz się źle, może sugerować, że cierpisz na jedną lub drugą przypadłość. Przeziębienia zwykle rozwijają się stopniowo, podczas gdy grypa pojawia się nagle. U niektórych osób z koronawirusem objawy rozwijają się stopniowo, a inni nagle czują się źle. Nie ma testów wykrywających przeziębienie, ale można zrobić test na grypę i/lub koronawirusa, ponieważ możliwe jest zarażenie się więcej niż jednym wirusem. Wiele testów na grypę, czy koronawirusa daje wyniki szybko, w ciągu kilku minut do kilku godzin.

Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, poddaj się domowej kwarantannie do czasu uzyskania wyników testu. Nikt nie chce zachorować w sezonie przeziębień i grypy, jednak każdej jesieni i zimy wiele osób kaszle lub kicha, ma ból gardła, lub gorączkę. Na szczęście podjęcie kroków zapobiegających przeziębieniu może również zmniejszyć ryzyko wystąpienia wszystkich trzech chorób, ponieważ przeziębienia, grypa i COVID-19 rozprzestrzeniają się w podobny sposób, a zmniejszenie ryzyka zwiąże się z mniejszym prawdopodobieństwem konieczności otrzymania L4 z powodu choroby, której de facto można było uniknąć.

 

Jak zimą uchronić się przed chorobą?

 

Zdrowe nawyki związane ze stylem życia mogą pomóc wzmocnić układ odpornościowy, co pozytywnie wpływa na podatność na choroby.

Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Czy podczas konsultacji online otrzymam e-Skierowanie na szczepienie przeciwko grypie?

Tak. Pacjent w trakcie konsultacji online może poprosić lekarza o skierowanie na szczepienie przeciwko grypie. Pacjent otrzyma receptę na wykupienie szczepionki, po wykupieniu należy umówić się do przychodni na szczepienie. Darmowe szczepionki przysługują osobom powyżej 75. roku życia oraz kobietom w ciąży.

Lekarz online może wystawić e-Zwolnienie z powodu przeziębienia?

Jeżeli w trakcie konsultacji online, lekarz stwierdzi przeziębienie u pacjenta to pacjent ma prawo otrzymać e-Zwolnienie. Czas trwania e-Zwolnienia zależy od stopnia zaawansowania przeziębienia i rokowań pod względem czasu rekonwalescencji pacjenta.  

Czy L4 należy zanieść do pracodawcy?

Nie. Od 1.12.2018 roku w Polsce obowiązują e-Zwolnienia. Dzięki temu pracownik nie ma obowiązku dostarczania papierowego egzemplarza zwolnienia od lekarza. Pacjent powinien jedynie powiadomić pracodawcę, że takowe zwolnienie lekarskie otrzymał. Pracodawca na profilu PUE ZUS, będzie miał wgląd do zwolnienia lekarskiego, na podstawie którego zostanie wyliczone wynagrodzenie chorobowe na czas nieobecności.