Bunt u nastolatka — kiedy warto zgłosić się po pomoc psychologa

konsultacje lekarskie online

Zachowanie dzieci zazwyczaj zmieniają się, w miarę jak przechodzą przez różne etapy rozwoju. Głównie dlatego, że ich dojrzałość społeczno-emocjonalna idzie w parze ze wzrostem i rozwojem aspektów fizycznych i poznawczych. Radzenie sobie z buntującymi się nastolatkami jest trudne, ale jako rodzic, należy być w stanie rozróżnić, czy to tylko przejściowa faza, przez którą przechodzą, czy sytuacja wymagająca poważnego podejścia.

 

Co jest naprawdę potrzebne, gdy pojawiają się oznaki buntu u nastolatka?

Gdy zachowania Twojego nastoletniego dziecka regularnie wpływają na spokój i szczęście innych w domu, warto zastanowić się nad rozwiązaniem tego problemu. Jednak można to osiągnąć tylko wtedy, gdy rodzic poświęci czas na wzmocnienie więzi ze swoim nastolatkiem. W przypadkach, gdy ta więź została zaniedbana, terapia dla nastolatków może być odpowiednim rozwiązaniem. Pomóc może psycholog online. Sprawdź konsultacje psychologiczne na platformie telemedycznej Medfile i napraw relację z Twoim dzieckiem pod okiem wykwalifikowanego specjalisty. 
 

Na co warto zwrócić uwagę podczas buntu u nastolatków

Ważne jest zatrzymanie problematycznego zachowania, zanim stanie się ono cechą charakteru lub stylem życia, który utrudnia relacje i izoluje innych. Wprowadź w życie te kilka wskazówek, aby przywrócić buntującego się nastolatka na właściwą ścieżkę:

 

1. Bądź konsekwentny

Jest to dość proste, ale wielu rodziców to przerasta. Jeżeli próbujesz nauczyć Twojego dziecka tego, że jego czyny mają konsekwencje — należy przy każdej podobnej sytuacji postępować w ten sam sposób. Musisz upewnić się, że Twój nastolatek wie, że zasady zawsze będą zasadami i zostały ustanowione, aby go chronić.

 

2. Skup się na zachowaniach

Oznacza to po prostu, że powinieneś skupić się na zachowaniu swojego nastolatka, gdy się do niego zwracasz. Jeśli zdasz sobie sprawę, że krzyczysz na postawę swojego nastolatka, zatrzymaj się. Oczywiście, trudno jest nie przesadzać, gdy ciągle słyszysz skargi. Porozmawiaj z nim, skupiając się na jego działaniach — wyjaśnij mu, jak jego działania są nieodpowiednie, prowadzą do kłopotów i szkodzą innym. Pamiętaj, aby być konsekwentnym, ponieważ czasami jest to jedyny sposób, w jaki możesz przekazać swoją wiadomość. 
 

3. Pozwól im stawić czoła konsekwencjom

Ludzie zostali stworzeni do reagowania na konsekwencje. Większość dobrze myślących rodziców znajduje się w sytuacji, w której popełniają błąd, ratując swoje dzieci przed konsekwencjami ich działań. Jednak, gdy takie sytuacje mają miejsce cały czas i zamiast uczenia ponoszenia odpowiedzialności za swoje czyny, Twój nastolatek uczy się, że zawsze go uratujesz. Warto pozostawić go również w sytuacji, kiedy sam będzie musiał stawić czoła swoim czynom. 
 

Czy każde odstępstwo od normy w okresie buntu powinno być powodem do niepokoju? 

Rodzic powinien zrozumieć, że nie każde zachowanie, które nie jest właściwe, jest od razu buntownicze. Zachowanie jest zewnętrznym odzwierciedleniem czegoś wewnętrznego, jednak czasami Twój nastolatek po prostu wyraża je w sposób raczej niedojrzały i nieodpowiedni. Spróbuj nawiązać kontakt z nim i skonsultować się z terapeutą lub psychologiem nawet przed podejrzeniem, że jest to zbyt poważne. Pamiętaj, że reakcja tylko wywoła frustrację i upór, co z kolei będzie pchać Twojego nastolatka jeszcze bardziej na niewłaściwą ścieżkę.

Pamiętaj, że w kontaktach z Twoim nastoletnim dzieckiem warto zawsze go wysłuchać i dokładnie omówić z nim problematycznym temat.  Pomoc psychologiczna może okazać się dobrym rozwiązaniem bardziej poważnych przypadkach. Jednak w początkowej fazie konsekwencja, rozmowa oraz ukazanie właściwych wzorców może być kluczem do sukcesu.